تبلیغات
وبلاگ کاملا علمی - ** ورزش آیروبیك، مغز را جوان نگه می‌دارد **
خواستن = توانستن

** ورزش آیروبیك، مغز را جوان نگه می‌دارد **

پنجشنبه 11 شهریور 1389 03:45 ب.ظ

نویسنده : شیوا زرندی

آیروبیگ


یك پژوهش جدید از سوی محققان دانشكده پزشكی كاپل هیل در دانشگاه كارولینای شمالی نشان داده است كه فعالیت‌ها و تمرینات ورزشی آیروبیك، مغز را جوان نگه می‌دارد.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، در این تحقیق معلوم شد: سالمندانی كه این تمرینات را انجام می‌دهند از رگهای خونی سالم‌تری در قشر مخ بهره‌مند هستند.

این محققان از روش آنژیوگرافی غیرتهاجمی MR استفاده كردند تا تعداد و شكل عروق خونی در مغز این افراد را كه در دوران سالمندی تحرك بدنی داشتند بررسی كنند.

به گزارش روزنامه سان، افراد تحت آزمایش شامل هفت مرد و هفت زن در گروه‌های سنی 60 تا 80 ساله بودند. داوطلبان به دو گروه تقسیم شدند. یك گروه فعالیت‌های آیروبیك زیادتری در طول هفته داشتند و گروه دیگر مدت كمتری در این تمرینات شركت كردند. در پایان مطالعات محققان متوجه شدند تفاوت‌های فاحش و آشكاری در بین منطقه سرخرگی مغزی میانی در نیمكره چپ و راست در دو گروه تحت بررسی بوجود آمده است.

پژوهشگران می‌گویند: به طور طبیعی عروق مغزی با بالا رفتن سن تنگ‌تر می‌شوند. در حالی كه این مطالعات نشان داد در سالمندانی كه ورزش ایروبیك انجام می‌دهند الگوی این عروق شبیه به جوانترهاست.
دیدگاه ها : نظرات

آخرین ویرایش: پنجشنبه 12 دی 1392 03:30 ب.ظ