تبلیغات
وبلاگ کاملا علمی - ***علت حساسیت به بدلیجات كشف شد***
خواستن = توانستن

***علت حساسیت به بدلیجات كشف شد***

دوشنبه 1 شهریور 1389 06:34 ب.ظ

نویسنده : شیوا زرندی

http://www.iranvij.ir/upload/images/niw01apaocujnpjzo0n.jpg

ده درصد زنان و یك درصد مردان در كشورهای صنعتی، به جواهرات بدلی حساسیت دارند. این كالاهای ارزا‌ن‌قیمت اغلب از فلز نیكل تهیه می‌شوند. پژوهشگران آلمانی دلیل حساسیت پوست به این فلز را پیدا كرده‌اند.

تعداد كسانی كه چنین تجربه‌ای داشتند، كم نیست. پژوهشگران آلمانی می‌گویند جواهرات بدلی ارزان‌قیمت كه اغلب از جنس نیكل هستند در تماس با پوست، ذراتی آزاد می‌كنند كه موجب تحریك سیستم ایمنی می‌شود. سیستم ایمنی این ذرات را به اشتباه باكتری شناسایی می‌كند و در برابر آنها واكنش نشان می‌د‌هد.

پزشكان از سال‌ها پیش می‌دانند كه یك عامل خارجی موجب بروز چنین حساسیتی می‌شود. در این مورد نیز مانند بسیاری از حساسیت‌های دیگر آنتی‌بادهای موجب التهاب، خارش و تاول زدن پوست می‌شوند. اما برای شروع چنین واكنشی، ابتدا بایستی دسته‌ای از گلبول‌های سفید كه به سلول‌های تی معروف‌اند فعال شوند. این سلول‌ها زمانی فعال می‌شوند كه سیگنالی خارج از بدن دریافت كنند. این سیگنال خارجی تا كنون شناخته شده نبود.

یون‌های نیكل واكنش سیستم ایمنی را تحریك می‌كنند
پژوهشگران آلمانی كه در مورد �حساسیت‌� تحقیق می‌كنند می‌گویند گیرنده‌هایی به نام گیرنده TLR4 در این پروسه دخیل است. این گیرنده در سطح خارجی دسته مشخصی از سلولهای تی قرار دارد. پژوهشگران آلمانی با دستكاری ژنتیكی موش‌های آزمایشگاهی نقش این گیرنده را بررسی كردند.

این گیرنده زمانی روشن می‌شود كه پروتئین شناخته‌شد‌ه‌ای روی آن بنشیند. این پروتئین در ساخت پوشش خارجی دسته‌ای از باكتری ها شركت می‌كند. یون‌های نیكل درست مانند این پروتئین عمل می‌كنند و گیرنده TLR4 را روشن می‌كنند. جواهرات بدلی كه از فلز نیكل ساخته می‌شوند در تماس با پوست مرطوب شده و یو‌ن‌های نیكل را آزاد می‌كنند. این یون‌ها درست روی این گیرنده‌ها نشسته و موجب واكنش سیستم ایمنی بدن می‌شوند. واكنشی كه مشابه واكنش بدن در برابر هجوم باكتری‌ها است.

برای پژوهشگرانی كه در مورد حساسیت‌ها تحقیق می‌كنند گیرنده TLR4 گیرنده شناخته شده‌ای است. نقش TLR4 در حساسیت به گردو‌خاك خانگی نیز پیش از این مشخص شده بود. در موارد شدید حساسیت به گردوغبار این گیرنده‌ها كاملأ بلوكه شده و حتی زمان ورود باكتری‌ها به بدن نیز از كار می‌افتند. پژوهشگران می‌گویند در مقایسه گرد‌وغبار، یو‌ن‌های نیكل آسیبی به این گیرنده نمی‌رسانند.

 

دیدگاه ها : نظرات

آخرین ویرایش: سه شنبه 22 شهریور 1390 12:59 ق.ظ