تبلیغات
وبلاگ کاملا علمی - *** افسردگی به حس بویایی آسیب می ‌رساند
خواستن = توانستن

*** افسردگی به حس بویایی آسیب می ‌رساند

یکشنبه 31 مرداد 1389 05:22 ب.ظ

نویسنده : شیوا زرندی

http://www.iranvij.ir/upload/images/09453nkq00pntkuegxa.jpg

اگر نمی ‌توانید بوی گل رُز را احساس كنید، شاید به افسردگی مبتلا هستید؛ چون نتایج یك تحقیق جدید نشان داده است كه بخشی از مغز بیماران افسرده كه مسوول حس بویایی است، كوچك تر از اندازه ی طبیعی است.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، یافته ی جدید می ‌تواند توجیه كند كه چرا بسیاری از اختلالات روانی مثل افسردگی، شیزوفرنی و اختلال افسردگی فصلی می ‌توانند حس بویایی را سركوب كنند و این تحقیق كاربردهایی برای درمان خود افسردگی دارد.

به گزارش مجله علمی نیوساینستیت، محققان دانشكده پزشكی یك دانشگاه در آلمان برای رسیدن به این نتیجه 21 فرد مبتلا به افسردگی حاد و 21 فرد سالم را در معرض یك ماده شیمیایی با بوی بسیار خفیف قرار دادند كه به تدریج بر غلظت این بو افزوده شد تا جایی كه داوطلبان توانستند آن را استشمام كنند.

محققان همچنین پیازهای حس بویایی را در داوطلبان اندازه ‌گیری كردند كه بخشی از مغز هستند و حس بویایی را در ما ایجاد می ‌كنند.

پژوهشگران دریافتند، كسانی كه به افسردگی دچار نبودند، می ‌توانستند در غلظت‌ های بسیار پایین، بوی این ماده ی شیمیایی را استشمام كنند. در حالی كه افراد افسرده قادر به این كار نبودند. به علاوه در بیماران افسرده اندازه ی پیازهای بویایی 15 درصد كوچك تر بود.

 

 دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: سه شنبه 22 شهریور 1390 02:01 ق.ظ