تبلیغات
وبلاگ کاملا علمی - **هر دقیقه تنفس در تهران معادل کشیدن 9 نخ سیگار است**
خواستن = توانستن

**هر دقیقه تنفس در تهران معادل کشیدن 9 نخ سیگار است**

پنجشنبه 23 اردیبهشت 1389 03:37 ب.ظ

نویسنده : شیوا زرندی


استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: هر دقیقه تنقس در تهران معادل کشیدن 9 نخ سیگار است و سردرد، حالت‌های عصبی، سرگیجه، بی‌حالی، تغییر رنگ پوست و چشم از عوارض آلودگی هوا است.


خبرگزاری فارس نوشت:

اکبر کوشانفر امروز در همایش سالانه انجمن پزشکان کودکان ایران که سازمان ایرانی مجامع بین‌المللی وزارت امور خارجه برگزار شد، افزود: جدیدترین بررسی‌های سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که تهران یکی از آلوده‌ترین شهرهای دنیا است به طوری که خطر آلودگی هوای تهران 38 برابر استاندارد جهانی است.

وی گفت: این آلودگی به طور انحصاری محدود به تهران نیست، کلانشهرهای دیگر ایران نیز جزء شهرهای آلوده هستند. هر سال 3 میلیون نفر از مردم جهان به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند که این نوع مرگ 4 برابر بیشتر از مرگ به علت ایدز، 2،6 برابر مرگ ناشی از سرطان و 1،5 برابر مرگ بر اثر تصادفات رانندگی است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: بیشترین آلودگی هوای تهران ناشی از سوخت وسیله نقلیه موتوری است و روزانه 200 میلیون کیلوگرم دی اکسید کربن وارد هوای تهران می‌شود و این در حالی است که روزانه 1200 خودرو جدید به تهران اضافه می‌شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: گاز‌های سمی ازن بر اثر شدت گرمای زمین و تابش نور خوشید در هوا تولید می‌شود و در مجاورت NO2 اگزوز اتومبیل‌ها تشکیل دود در سطح زمین می‌دهد و ازن در سطح زمین باعث خشک شدن درخت‌ها می‌شود. کوشانفر اضافه کرد: ذرات آلاینده‌های فلزی از قبیل کادمیوم، نیکل، آرسنیک، سرب و یون‌های سولفات، نیترات و هیدروکربورهای چند حلقه‌ای از راه انتشار در هوا عوارض بسیاری از قبیل کاهش بهره‌هوشی، ضایعات کبدی تنگی نفس به وجود می‌آورند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: طبق نظر کارشناسان وزارت بهداشت و اداره محیط زیست، آلودگی هوای تهران بسیار جدی است. به طوری که هر دقیقه تنفس در تهران برابر با کشیدن 9 نخ سیگار است و افرادی که در تهران زندگی می‌کنند به طور متوسط 5 سال از طول عمرشان کاسته می‌شود. وی افزود: بر پایه این گزارش، سالانه 4 هزار مرگ بر اثر آلودگی هوا در تهران رخ می‌دهد، علاوه بر این تعدادی به بیماری سرطان ریه مبتلا می‌شوند.

وی گفت: سردرد، سرگیجه، بی‌حالی، تهوع، تنگی نفس و در بیماران مسن‌تر عوارض قلبی و تنفسی و در کودکان شیوع اختلالات تنفسی و آسم بیشتر مشاهده می‌شود و همچنین عوارض مانند رنگ پوست تیره، چشمان تیره، چشمان متورم و قرمز، لب‌های سیاه، زبان‌سرخ، بسیار عصبی و تحریک پذیر بودن از عوارض آلودگی هوا است.دیدگاه ها : نظرات

آخرین ویرایش: - -