تبلیغات
وبلاگ کاملا علمی - *******یخ قالبی نخرید********
خواستن = توانستن

*******یخ قالبی نخرید********

سه شنبه 25 اسفند 1388 10:28 ق.ظ

نویسنده : شیوا زرندی
یخ علاوه بر آن كه جهت خنك سازی نوشیدنی ها مورد استفاده قرار می گیرد برای نگه داری و بسته بندی مواد غذایی تازه، به خصوص غذاهای دریایی، نیز استفاده می شود. بسیاری  هم این یخ ها را داخل كلمن های خود ریخته و به مرور كه آب می شود، آن را می نوشند!

مدت زیادی است كه انتقال عوامل بیماری زا از طریق مصرف یخ، مورد توجه قرار گرفته است. آلودگی یخ معمولا از طریق استفاده از آب آلوده، روش نادرست توزیع، حمل و نقل و نحوه ی نگهداری آن به وجود می آید.

در مسافرت های نوروزی و هم چنین در سفرهای تابستانی، یكی از اتفاقات ناخوشایند، بیماری های میكروبی و مشكلات گوارشی است كه در طول سفر برای خانواده ها و مخصوصا برای كودكان آن ها پیش می آید و باعث می شود خاطرات خوش سفر خیلی زود به فراموشی سپرده شود.  

این در حالی است كه رعایت یك سری از مسایل بهداشتی ساده می تواند بسیاری از این مشكلات و بیماری ها را از افراد دور كند.

حالا توصیه های ما:

* از خرید یخ ‌های قالبی در طول سفر خودداری كنید چرا كه منبع آبی كه یخ، از آن تهیه و تولید شده است، مشخص نیست. دقت داشته باشید كه اگر یخ‌ ها از آب‌ های نا سالم تهیه شده باشند و آلوده به انگل باشند، احتمال ابتلا به اسهال خیلی زیاد است.

* در ضمن از آن جایی كه استفاده از آب غیر سالم یكی از بزرگ ‌ترین خطراتی است كه سلامتی شما را در طول مسافرت های نوروزی و غیر آن، تهدید می ‌كند، حتما همراه خود آب جوشیده داشته باشید. اگر با فرزندان تان مسافرت می كنید، این مساله اهمیت بیشتری پیدا می كند.

* اگر آب جوشیده نداشتید، آب نوشیدنی خود را از محل ‌های بهداشتی تهیه كنید، آب های معدنی انتخاب بهتری هستند.

* در نهایت این كه برای شست شوی دست ها و حتی ظروف غذاخوری تان هم باید از آب سالم استفاده نمایید.

برای این كار می توانید هنگام غذا خوردن، مقداری آب در كتری بریزید و بگذارید به جوش بیاید، تا بعد از این كه غذای تان به اتمام رسید، از آن برای شستشوی ظروف استفاده نمایید.
دیدگاه ها : نظرات

آخرین ویرایش: - -