تبلیغات
وبلاگ کاملا علمی - **********سیگار کشیدن**********
خواستن = توانستن

**********سیگار کشیدن**********

یکشنبه 1 شهریور 1388 05:25 ب.ظ

نویسنده : شیوا زرندی

دكتر "عبدالرسول نیكخوی" شنبه در گفت وگو باایرنا اظهار داشت:بلعیده شدن دود این ماده سمی، به سرعت سم آن وارد خون شده و عوارضی از قبیل تنگ شدن رگها، تنگی نفس، كاهش حافظه، خوابهای پریشان، بی‌نظمی ضربان قلب، سرفه‌های شدید، از بین بردن انواع ویتامینها به ویژه ویتامین ‪ c‬و مهمتر از همه كاهش مقاومت در برابر بیماریها رابه دنبال دارد.

                                                  مصرف هر یك نخ سیگار ، 5/۹دقیقه از عمر انسان  می كاهد .

                                      متن کامل را در ادامه مطالب بخوانید .


 

وی افزود: افراد سیگاری چهار برابر بیشتراز كسانی كه سیگار نمی‌كشند در معرض نابینایی حاصل از تخریب لكه زرد چشم قرار دارند.

دكتر نیكخوی گفت: بر پایه تحقیقات جدید، بیش از ‪ ۲۵‬درصد تخریب لكه زرد و اختلالات بینایی به علت كشیدن سیگار در زمان حال یا گذشته است و درمان موثری برای آن وجود ندارد.

رییس مركز بهداشت خوزستان اضافه كرد: تخریب لكه زرد باعث از بین بردن دید مركزی شده و ناتوانی در به كارگیری شبكیه جهت فعالیتهایی مانند خواندن ، دوختن و رانندگی می‌شود.

وی ادامه داد: افراد سیگاری درمقابله با افرادی كه هرگز سیگار نكشیده اند چهار برابر خطرابتلا به عارضه تنفسی دارند.

دكتر نیكخوی گفت: هم اكنون چهار مركز ترك دخانیات مستقر در مراكز بهداشتی، درمانی در سطح شهر اهواز آماده ارایه خدمات مشاوره به افراد راغب به ترك سیگار می‌باشند.

سیگار كشیدن  یكی از عادت ها و وابستگی های زیان آور در جهان امروز و یكی از بلاهایی است كه امروز گریبانگیر مردم دنیا شده و باعث می شود انسانهای زیادی به تباهی كشیده شوند و سرمایه های فراوانی به هدر رود .

آیا این تنها یك ادعای بی پایه و اساس است كه ما مصرف سیگار را مضر و زیان آور برای سلامت انسان به شمار آوریم؟                                                                                                                    

تحقیقات و پژوهش های علمی بعمل آمده توسط دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی بسیار معتبر در سراسر جهان در زمانها و مكانهای مختلف همگی نشان داده اند كه مصرف دخانیات و سیگار بدون شك موجب افزایش شانس ابتلا به بیماریهای صعب العلاج و بالارفتن میزان مرگ و میر در اثر ابتلا به اینگونه بیماریها می شود . بیایید بطور گذرا نگاهی بیفكنیم به چند گزارش آماری                                           :

         مصرف هر یك نخ سیگار ، 5/۹دقیقه از عمر انسان می كاهد .

  در صورت تغییر ننمودن میزان شیوع مصرف دخانیات انتظار می رود كه تا 20 سال آینده هر سال 10.000.000 نفر به علت سیگار كشیدن بمیرند (( بد نبست بدانید كه بیش از نیمی از این قربانیان ساكنین كشورهای در حال توسعه یا جهان سوم می باشند .

دخانیات بیش از حوادث رانندگی ، مصرف مشروبات الكلی ، آدمكشی ، سواستفاده از داروها ، خودكشی و آتش سوزی در جهان موجب مرگ و میر انسانها می شود                                                                      

  هر ایرانی بالای 15 سال بطور متوسط سالیانه 930 نخ سیگار استعمال نموده است كه این مقدار در بین 190 كشور جهان رتبه 71 را دارا بوده است .

  سالیانه نزدیك به 50.000 نفر بعلت عوارض سیگار در ایران فوت می شوند و هزینه ناشی از مصرف سیگار در ایران رقمی بالغ بر 400.000.000.000 (( چهارصد میلیارد )) تومان می باشد .

نیكوتین ماده موثر و اصلی توتون ولی جز كوچكی از دود سیگار است و بیش از 43 ماده سرطانزای دیگر نیز در دود سیگار وجود دارد  . 

     مصرف هر یك نخ سیگار ، 5/۹دقیقه از عمر انسان می كاهد .

 

                    

    
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: یکشنبه 1 شهریور 1388 05:39 ب.ظ