تبلیغات
وبلاگ کاملا علمی - *********سرطان گردن رحم***********
خواستن = توانستن

*********سرطان گردن رحم***********

دوشنبه 4 آبان 1388 12:03 ب.ظ

نویسنده : شیوا زرندی

 

سرطان "گردن رحم" یا سرطان "دهانه رحم" (Cervical Cancer) نوعی بیماری است كه در آن رشد بافت سرطانی بدخیم از ناحیه گردن رحم نشأت می‌گیرد و به طور نامنظم و فزاینده‌ای تكثیر و منجر به تراریختگی آن می‌شود. سرطان گردن رحم دومین سرطان رایج در زنان است. هر سال حدود ۵۰۰ هزار زن به این بیماری مبتلا می‌شوند و حدود ۳۰۰ هزار نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند كه بیشتر آنها در كشورهای در حال توسعه هستند.

شیوع سرطان جسم رحم عمدتا در سنین پس از یائسگی است و مهم‌ترین مشخصه آن «خونریزی» است كه ممكن است این خونریزی پس از یائسگی اتفاق بیفتد یا به صورت خونریزی‌های نامرتب، حول‌وحوش سن یائسگی باشد. اما اگر خیلی جوان هم هستید، توضیه می كنیم كه این بیماری را دست كم نگیید چون متاسفانه آمار مرگ و میر در مبتلایان به آن در حال زیاد شدن است و امروزه با انجام تست‌های غربالگری مناسبی به نام «پاپ اسمیر» این بیماری قابل پیشگیری است.
طبق بررسی‌های انجام شده، ویروس پاپیلومای انسانی‌ (HPV) را می‌توان از علل اساسی سرطان دهانه رحم ذكر كرد كه دارای انواع پرخطر و كم‌خطر است كه نوع كم‌خطر آن اغلب باعث زگیل تناسلی شده و نوع پرخطر آن بیشتر تبدیل به سرطان می‌شود. گفتنی است هر زنی در طول زندگی خود ۷۹ درصد احتمال ابتلا به این ویروس را دارد كه حدود ۹۰ درصد این عفونت‌ها به خودی خود بهبود می‌یابند.

معمولا (نه همیشه) سن شیوع سرطان جسم و دهانه رحم از ۵۲ سالگی است و زنانی كه هرگز زایمان نكرده‌اند ۲ تا ۳‌برابر سایرین مستعد این بیماری هستند.
یائسگی دیرهنگام ۴/۲ برابر و چاقی و اضافه وزن بیش از ۱۰ كیلوگرم، ۳ تا ۱۰ برابر، فرد را در معرض ابتلا به بیماری قرار می‌دهد.
فشارخون نیز نقش مهمی در بروز این بیماری دارد: در بیماری دیابت ۸/۲ برابر افزایش خطر وجود دارد و درمان با قرص‌های استروژن پس از یائسگی، ۴ تا ۸ برابر، مستعد این بیماری است.
سن پایین ازدواج (سن پایین‌‌تر از ۱۶ سال)‌، می‌تواند از عوامل خطرساز سرطان گردنه رحم باشند، مهم‌ترین عامل آن را عفونت با ویروس ‌‌ (HPV)(ویروس پاپیلومای انسانی)‌، كه باعث ایجاد زگیل در دستگاه تناسلی می‌شود، ذكر می‌كند.
وی با بیان این كه گونه ۱۶ و ۱۸ این ویروس عامل اصلی سرطان رحم شناخته شده است، یادآور می‌شود كه این ویروس فقط بر اثر مقاربت وارد بدن می‌شود و كسانی كه مقاربت جنسی ندارند، از این ویروس در امان هستند.

 منبع:
http://professorone.mihanblog.com


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه 19 بهمن 1388 11:42 ب.ظ