تبلیغات
وبلاگ کاملا علمی - نکات آرایشی مخصوص بانوان
خواستن = توانستن

تأثیر ویتامین ها و املاح در حفظ جوانی پوست

ویتامین ها و املاح برای عملکرد صحیح هر یک از اندام های بدن و از جمله پوست لازم هستند. بعلاوه، کمبود بعضی از ویتامین ها و املاح برای سلامتی پوست مضر است و باعث بیماری یا پیری زودرس پوست می شوند. هر چند که کمبود شدید ویتامین و املاح در کشورهای پیشرفته خیلی کم است، ولی کمبود خفیف آن شایع است.

هر چند که مصرف ویتامین ها و املاح برای سلامتی پوست لازم است ، ولی مصرف بیش از حد این مواد مغذی نیز می تواند مضر باشد. بنابراین همیشه تحت نظر پزشک متخصص از مکمل ویتامین و املاح استفاده کنید.

برای جوان کردن پوست، باید مقادیر کافی ویتامین ها و املاح را مصرف کنیم. البته این بدان معنا نیست که فرد یکسره، مقادیر زیادی مکمل (قرص) ویتامین و املاح مصرف کند، زیرا بیشتر مواقع، مصرف زیاد این مکمل ها، فایده زیادی ندارد؛ همچنین می تواند باعث ایجاد مسمومیت ویتامینی در بدن شود. شاید مصرف چند ویتامین بیشتر از حد RDA (مقدار مجاز توصیه شده در روز) برای بدن مفید باشد، ولی این موضوع نباید باعث شود که از حد مجاز و توصیه شده RDA تجاوز کنیم.


در اینجا ویتامین ها و املاحی را که برای حفظ سلامتی پوست مهم هستند برای شما بیان می کنیم.

ویتامین های گروه B

شامل ویتامین B1 (تیامین)، B2 (ریبوفلاوین)، B3 (نیاسین) ، B5 (پانتوتنیک اسید)، B6 (پیریدوکسین)، B12 (سیانو کوبالامین) و فولات (اسید فولیک) است.

ویتامین های گروه B و به خصوص ویتامین B1 ، B2، B12 و اسید فولیک ، از مهم ترین ویتامین های موثر در حفظ سلامتی پوست هستند.

منابع ویتامین های گروه B شامل: مخمر(ماءالشعیر)، جوانه گندم و جو، غلات و نان سبوس دار ، جگر و انواع گوشت ها است.

ویتامین های B1 و B2 :

این دو ویتامین برای تولید انرژی در سلول های بدن لازم هستند. کمبود شدید B1 و B2 باعث التهاب پوست به همراه سایر مشکلات می شوند.

افرادی که به طور عمده غلات فرآیند شده (بدون سبوس) مثل نان لواش، برنج و… مصرف می کنند بیشتر دچار کمبود این ویتامین ها می شوند.

چندین سال قبل، دولت ایالت متحده دستور داد که کارخانجات مواد غذایی باید ویتامین B1 و B2 را به مواد غذایی که از آرد سفید (بدون سبوس) تهیه می شوند، اضافه کنند. این کار میزان کمبود شدید این دو ویتامین را خیلی کاهش داد؛ بقیه کشورها هم باید این کار را انجام دهند. در حال حاضر در کشور خود ما هم بعضی کارخانجات، این ویتامین ها را به ماکارونی اضافه می کنند.

منابع ویتامین های گروه B شامل : مخمر(ماءالشعیر)، جوانه گندم و جو، غلات و نان سبوس دار، جگر و انواع گوشت ها است.

اما کمبود خفیف این ویتامین ها هنوز هم وجود دارد، به خصوص در افرادی که به طور عمده غلات تصفیه شده و سیب زمینی مصرف می کنند که روی پوست و سایر اندام های بدن مؤثر است.

اجرای یک برنامه غذایی متعادل یا مصرف متعادل مکمل ها، برای سلامتی بدن مفید است و مصرف بیش از حد B1 و B2 فایده بیشتری ندارد.

ویتامین B12 :

این ویتامین برای انجام واکنش های مختلف درون سلولی ضروری است. کمبود این ویتامین برای سلول های عصبی و سلول¬هایی که سرعت تکثیر بالایی دارند مثل سلول¬های پوستی مضر است.

کمبود خفیف این ویتامین تشخیص داده نمی شود و علائم آشکاری ندارد. بعضی اوقات، افسردگی، تنها علامت کمبود B12 در بدن است. در بین ویتامین های گروه B، ویتامین B12 فقط در منابع حیوانی یافت می شود که شامل گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم مرغ، شیر و لبنیات است. برخلاف بعضی عقاید، این ویتامین در منابع گیاهی وجود ندارد. بنابراین گیاهخواران محض (افرادی که فقط غذاهای گیاهی می خورند) در معرض خطر کمبود B12 هستند.

ویتامین B12 فقط در منابع حیوانی یافت می شود که شامل گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم مرغ، شیر و لبنیات است.

برای جذب ویتامین B12 از غذا، یک فاکتور داخلی در بدن مورد نیاز است. این فاکتور، پروتئینی است که توسط معده تولید می شود. در برخی افراد پیر به دلیل تحلیل رفتن غدد معده، این فاکتور به مقدار کافی تولید نمی شود. بعضی اختلالات خود ایمنی و گوارشی در بدن نیز باعث کاهش جذب B12 می شوند. بنابراین وقتی که کمبود این ویتامین ناشی از کاهش جذب آن در اثر یک اختلال داخلی در بدن باشد، تغییر برنامه غذایی یا مصرف مکمل نمی تواند مشکل کمبود را بر طرف کند. در چنین شرایطی B12 از طریق اسپری بینی یا تزریق وارد بدن می شود. در مقایسه با سایر ویتامین ها، مصرف مکمل B12 بیشتر از حد مورد نیاز، اثرات بسیار مفیدی در جلوگیری از کمبود دارد.روش جدید درمان چین و چروک صورت

شش ماه پس از کشت و تکثیر فیبروبلاست و تزریق آن برای درمان چین و چروک، تا کنون دوازده بیمار این عمل را موفقیت آمیز انجام داده اند و پس از بررسی در کمیته اخلاق پزشکی و پژوهش های بالینی، مراحل اجرا و نتایج آن مورد تایید قرار گرفته و امکان انجام آن در مورد بیماران فراهم شده است.

برای انجام این عمل ابتدا تکه کوچکی (حدود ۳ میلی متر مربع) از پوست پشت گوش بیمار برداشته شده و برای جدا کردن فیبروبلاست بافت و کشت و تکثیر آنها به پژوهشکده رویان فرستاده می شود. پس از حدود سه هفته سلول ها با حجمی معادل ۲۰ میلیون عدد در میلی متر آماده تزریق می باشند.

اخبار جدید حاکی از موفقیت اخیر محققان “مرکز تحقیقات پوست و سالک پژوهشکده ی رویان” در ابداع روش جدید درمان چین و چروک صورت است.

دکتر محمد علی نیلفروش زاده (متخصص پوست و مو و فلوشیپ جراحی پوست،‌ لیزر و پیوند مو از انگلستان و کانادا) رئیس این مرکز است که به عنوان MEDICAL FACULTY در کنگره بین المللی سالانه ESHRS اروپا در سال ۲۰۰۳ لندن و سال ۲۰۰۳ برلین انتخاب شده و متد جدید جراحی پیوند مو را تحت عنوان” نیلفروش متد ” در سال ۲۰۰۵ کنگره سالانه استرالیا مطرح کرده است.

پاسخگوی سئوالات زیر آقای دکتر محمد علی نیلفروش زاده می باشد.

با توجه به این که شما با همکاری پژوهشکده رویان موفق به تزریق سلول های فیبروبلاست جهت رفع چین و چروک صورت شده اید، سابقه ی انجام این کار در دنیا و نیز عملکرد سلول های فیبروبلاست را تشریح کنید.

سلول های فیبروبلاست یکی از سلول های مهم بافت پوستی بوده و عمل اصلی آن ساخت رشته های کلاژنمی باشد. این رشته های پروتئینی ساختمان اصلی ظاهر و نیز قوام و کشسانی پوست را تشکیل می دهند.

با گذشت زمان از میزان تولید رشته های پروتئینی کلاژن کاسته می شود و ظاهر جوان چهره از بین می رود.

ایران یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه است و ما توانسته ایم با همکاری پژوهشکده رویان این عمل را برای اولین بار در ایران انجام دهیم.

این روش دارای چه مراحلی است و چگونه انجام می شود؟

برای انجام این عمل ابتدا تکه کوچکی (حدود ۳ میلی متر مربع) از پوست پشت گوش بیمار برداشته شده و برای جدا کردن فیبروبلاست بافت و کشت و تکثیر آنها به پژوهشکده رویان فرستاده می شود. پس از حدود سه هفته سلول ها با حجمی معادل ۲۰ میلیون عدد در میلی متر آماده تزریق می باشند.

هم اکنون از چه روش هایی جهت پُر سازی بافت و رفع چین و چروک پوست استفاده می شود و مزایا یا معایب احتمالی هر کدام از این روش ها کدامند؟

جست و جو برای یافتن یک روش درمانی مناسب جهت از بین بردن چین و چروک و جوشگاه های ناشی از جوش و نقایص پوستی همواره یکی از مباحث مورد علاقه ی پژوهشگران و پزشکان متخصص پوست و جراحان زیبایی بوده است.

در این زمینه استفاده از مواد پُرکننده (FILLER AGENTS) به عنوان یک روش درمانی از گذشته یدور پیشنهاد شده و تا کنون مواد مختلفی برای پُر کردن چروک های صورت و نیز جوشگاه های فرو رفته و باقیمانده از جوش و محل زخم ها مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است. چنانکه در قرن گذشته پارافین به عنوان یک پُر کننده برای انجام این کار پیشنهاد شد که خیلی زود ناکارآمدی و عدم پذیرش این ماده از طرف بدن اثبات گردید. به طور کلی مواد پُر کننده را می توان به ۳ دسته تقسیم کرد:

۱- مواد صناعی

۲- مواد با منشا حیوانی

۳- مواد با منشا انسانی

از مواد صناعی می توان به شکلی از سیلیکون مایع پالایش شده اشاره کرد که در سال ۱۹۶۰ معرفی شد و تا ۳۰ سال پس در آن تاریخ مورد استفاده قرار گرفت. اما مشکلات متعدد از جمله بروز واکنش های حساسیتی باعث توقف استفاده از آن شد.

یک ماده صناعی دیگراسید پلی لاکتیک (POLY-L-LACTIC ACID) یا PLA است که یک پلیمر صناعی استریل و زیست سازگار می باشد. تزریق این ماده در درم عمقی باعث می شود فرآیند سنتز کلاژن توسط میکروذرات این پلیمر تحریک شود.

از مواد پُر کننده ی چین و چروک با منشا انسانی می توان چربی، کلاژن خود فرد و در آخر تزریق فیبروبلاست کشت داده خویش سازگار(اتولوگ) را نام برد.

تزریق چربی مستلزم انجام جراحی و استخراج بافت چربی از محل هایی مانند شکم است و دوام آن نیز چند ماه بیشتر نیست.

کلاژن خویش سازگار نیز از پوست خود بیمار گرفته می شود. در این روش از پوستی که در جراحی های زیبایی برداشته می شود، کلاژن استخراج می گردد و برای به دست آوردن ۱ میلی لیتر محلول حاوی کلاژن ۵ درصد، حدود ۲ اینچ مربع از پوست مورد نیاز است.

یک ماده پراستفاده دیگراسید هیالورونیک است که یک ماده طبیعی بوده و توانایی ترمیم چروک ها و نقایص متوسط تا شدید را دارد. اسید هیالورونیک در همه بافت های انسان و حیوان یافت شده و زیست سازگار است.

این اسید نقش مهمی در حجم دادن به پوست، شکل دادن به چشم ها و کشسانی مفاصل بازی می کند. با افزایش سن در انسان سلول ها به تدریج توانایی ساخت این ماده را از دست می دهند. در مورد معایب این راهکار درمانی می توان به انتظار نسبتا طولانی برای بروز آثار درمانی اشاره کرد، زیرا ظهور نتایج منوط به گذشت زمان و انجام کلاژن سازی در بافت است. البته در کشورهای دیگر گران بودن این روش یکی از معایب آن به حساب می آید.

غیر از سلول های فیبروبلاست، آیا طرح های دیگری در زمینه سلول های درمانی در دست اجرا دارید؟

بله. کشت و تکثیر سلول های ملانوسیت یا سلول های رنگدانه پوست جهت بیماران مبتلا به لک و پیس یا ویتیلیگو و کشت و تکثیر سلول های کراتینوسیت برای کاشت در محل جوشگاه های باقیمانده از سوختگی از طرح های دیگری است که در “مرکز تحقیقات بیماری های پوست و سالک” در دست اجراست و نتایج آن در آینده اعلام خواهد شد.


تمایل به حداکثر زیبایی در خانمها

وقتی به متخصص پوست و زیبایی مراجعه می‌کنید، اولین سوالی که با او مطرح می‌کنید چیست؟ در این شماره پرسش‌هایی را که هر خانمی ممکن است درباره حفظ سلامت و زیبایی از یک متخصص داشته باشد، مطرح می‌کنیم و امیدواریم شما هم جواب پرسش‌هایتان را از میان این سطرها پیدا کنید؟

کدام مارک تجاری از محصولات آرایشی و بهداشتی را توصیه می‌کنید؟

انواع بسیار گوناگونی از محصولات آرایشی و زیبایی در بازار وجود دارند. این محصولات قیمت‌های متفاوتی دارند و در بعضی موارد برای تهیه آنها باید هزینه‌ سنگینی بپردازید اما گاهی نیز با پرداخت مبلغ ناچیزی می‌توانید آنها را تهیه کنید.

باید بدانید، هیچ ارزانی بی‌دلیل نیست. بنابراین، به‌ویژه برای تهیه کرم پودر دفوندیشن وکرم‌های دور چشم، ضد پیری یا ضد آفتاب با پزشک متخصص پوست مشورت کنید. استفاده از لوازم آرایش ارزان و نامرغوب ممکن است در کوتاه‌مدت باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما شود، ولی در بلند مدت ‌آسیب‌های جبران ‌ناپذیری به پوست شما وارد می‌کند؛ چرا که صدمات ناشی از آن بیش از اثرات زیبایی آن خواهد بود.

معمولا مارک‌های بسیار معروف و شناخته‌شده که کنترل کیفیت می‌شوند، حتی در افراد با پوست‌های حساس ایجاد عارضه نمی‌کنند.

هیچ‌گاه تحت تاثیر فرآورده‌های تجاری که در آگهی‌های تجاری تبلیغ می‌شوند، قرار نگیرید. با توجه به افزایش روزافزون این شرکت‌ها و محصولات آنها، در این صورت مجبور خواهید بود هر روز از یک محصول جدید استفاده کنید که جز نارضایتی و سردرگمی، نتیجه‌ای به‌دنبال نخواهد داشت.

برای داشتن دست‌ها و ناخن‌های زیبا و سالم چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

اگر خانه‌دار هستید و در طول روز باید ساعاتی را به کارهای منزل و شست‌وشوی ظروف و مواد غذایی بپردازید، باید بیش از دیگران از پوست دست‌های خود مراقبت کنید. هنگام شست‌وشو از دستکش‌های نخی زیر دستکش‌ پلاستیکی استفاده کنید؛ چرا که تماس مداوم با گرد و خاک ممکن است موجب التهاب پوست دستان شما شود. برای خارج‌کردن مواد از زیر ناخن از یک برس نرم (مسواک نرم) استفاده کنید. می‌توانید در طول روز از صابون‌های گلیسیرین و یا صابون‌های کرم‌دار برای شست و شوی دستتان استفاده کنید.

به‌علاوه توصیه می‌کنیم از شستن غیر ضروری دست‌هایتان در طول روز خودداری کنید؛ چون به این ترتیب دستتان چربی طبیعی خود را از دست خواهد داد و پوست آن خشک خواهد شد. هنگام استفاده از مواد شیمیایی مثل سفیدکننده‌های خانگی و جرم‌گیرها، تلاش کنید این مواد با پوست دست شما تماس پیدا نکنند.

در صورتی که پوست دست شما آب خود را از دست داده برای برگرداندن رطوبت به آن دست‌هایتان را ۵ دقیقه در آب ولرم نگه دارید و بلافاصله پس از آن از یک نرم‌کننده یا وازلین و یا کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید. برای نرم‌کردن پوست دستتان به نسبت مساوی گلیسیرین و گلاب را مخلوط کنید و به پوست دستتان بمالید.

برای نرم‌‌ و سفیدکردن پوست دست‌ها، عسل و آب لیموترش را نیز می‌توانید با یکدیگر مخلوط کنید و آن را به مدت ۵ تا ۲۰ دقیقه روی پوست دستتان بمالید و سپس آن را بشویید.

موهایم به‌دلیل رنگ‌کردن‌ متوالی آسیب دیده است، برای نگهداری مو چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

بیشتر خانم‌ها در طول روز و در ساعات طولانی برای جمع کردن موهایشان از سنجاق سر، کش و … استفاده می‌کنند. استفاده از این وسایل به مدت طولانی و برس و شانه‌کردن موی خیس باعث آسیب و وزدار شدن مو و حالت نگرفتن آن می‌شود.

۱۳۸۶

در صورتی که موهایتان آسیب‌ دیده است، هنگام تهیه شامپو دقت کنید، انواعی را برگزینید که برای موهای آسیب‌دیده تهیه شده‌اند. از انگشتانتان برای مرتب‌کردن موها استفاده کنید. از سشوار فقط تا مرحله‌ای که موخیس است، استفاده کنید و در ادامه از باد سرد یا قدرت کم سشوار و با فاصله استفاده کنید. اگر موهایتان موخوره دارد و انتهای آن دو یا چند شاخه شده، قسمت شاخه شده را از چند سانتی‌متر بالاتر کوتاه کنید. استفاده از شامپوی حاوی مواد نرم‌کننده مانند (ویتامین )E و شامپوی بچه را به شما توصیه می‌کنیم.

می‌توانید قبل از سشوار کشیدن، موهایتان را به ژل‌های ملایم (مقدار کم) و یا روغن نارگیل آغشته کنید.

برای جوان‌ کردن پوست و پیشگیری از پیر شدن آن چه راه‌هایی وجود دارد؟

تنها مواد شناخته‌شده ضد پیری پوست، ضد آفتاب‌ها هستند. بهترین کاری که شما می‌توانید انجام دهید، دوری از آفتاب است.

کلاژن، الاستین، لیپوزوم و… که در کرم‌ها وجود دارند، جذب پوست نمی‌شوند و فقط اثر مرطوب‌کنندگی کرم را افزایش می‌دهند. شاید شما هم در تبلیغات مختلف با تزریق کلاژن آشنا شده باشید.

تزریق کلاژن می‌تواند خطوط چهره مانند خط اخم و خط لبخند و یا خطوط ناشی از پیری را از روی پوست شما برطرف کند ولی پس از مدتی جذب می‌شود و تزریق مجدد، اغلب دو تا شش سال بعد باید انجام شود. با استفاده از پیلینگ می‌توان تا حدودی پوست را جوان‌تر و صاف‌تر و شاداب‌تر کرد.

هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوم، دور چشم‌هایم پف کرده است. برای رفع پف دور چشم چه پیشنهادی دارید؟

پف دور چشم به دلیل جمع‌شدن آب در اطراف چشم و زیر پوست آن ایجاد می‌شود. این اتفاق معمولا قبل از قاعدگی یا به‌دلیل نیروی جاذبه موقع خواب ایجاد می‌شود. برای پیشگیری از آن، زمان خواب بهتر است زیر سرتان بلند باشد.

استفاده از کمپرس سرد هم راهی موثر برای برطرف‌کردن پف دور چشم است. می‌توانید یک قاشق را در یخچال قرار دهید و صبح‌ها آن را روی پلکتان بمالید. به‌علاوه ورزش‌کردن و زودتر بیدارشدن از رختخواب هم در رفع این حالات موثرند. به این ترتیب، هنگامی که از منزل خارج می‌شوید، پف دور چشم تا حد زیادی از بینرفته است. همین جا به شما توصیه می‌کنیم در استفاده از کرم‌های دور چشم برای پلک بالا آن را از داخل به خارج و در پلک پایین از خارج به داخل بمالید.

از حرکات نامنظم و مالشی و جلو به عقب و چپ و راست استفاده نکنید چرا که ممکن است چروک‌های دور چشم شما را بدتر کند.

پوستی مانند برگ گل

برای داشتن پوستی روشن و سالم لازم است بهداشت آن را کاملا رعایت کنید. حمام‌کردن و دوش‌گرفتن با آب خیلی داغ و غوطه‌ور بودن طولانی در آب و ساییدن شدید پوست باعث خشکی آن می‌شود. بنابراین از این روش‌ها دوری کنید. هوای سرد و گرمای زیاد نیز می‌تواند اثر خشک‌کنندگی استحمام را افزایش دهد و منجر به خارش پوست شود.

حتما از پوستتان در برابر نور خورشید محافظت کنید و مالیدن ضد آفتاب روی پوست صورت و دست‌هایتان را پیش از خارج شدن از منزل فراموش نکنید. اگر به استخرهای روباز می‌روید، از کرم‌ ضد آفتاب روی تمام پوستتان استفاده کنید و اگر عادت دارید زیاد حمام کنید یا سن و سالتان بیش از ۴۰ سال است و یا در نواحی کوهستانی که زمستان بسیار سرد دارد، زندگی می‌کنید، برای پیشگیری از خشک‌شدن پوست از روغن نارگیل و روغن زیتون استفاده کنید.

بهترین روش برای کنترل بوی بد بدن که ناشی از عرق‌ کردن و تجزیه مواد روی پوست است حمام‌کردن در شب است. به‌علاوه لباس‌های زیر و لباس‌های روزانه را در شب عوض کنید. پس از حمام‌کردن نیز از دئودورانت استفاده کنید.

خلاصی از شر تاتو (خال کوبی)

شاید شما هم ابروی خود را تاتو کرده باشید و حالا به دلیل بدرنگ‌شدن یا دوست نداشتن مدل آن تمایل دارید آن را پاک کنید. نتایج درمان برداشتن خالکوبی غیرقابل پیش‌بینی است.

دستیابی به نتایج دلخواه به این بستگی دارد که شما چه محلی را خالکوبی کرده‌اید و عمق رنگ و اندازه خالکوبی چقدر است. رنگ‌های سبز، زرد و قرمز با سهولت بیشتری برداشته می‌شوند.

هرچه این رنگ‌ها یکنواخت تر و سطحی‌تر باشند نتیجه مطلوب‌تر به دست می‌آید. شما با برداشتن تاتو آن را با یک جای زخم (اسکار) عوض می‌کنید. برداشتن تاتو در افرادی که پوست تیره‌تری دارند و به اصطلاح سبزه هستند، نتایج بهتری خواهد داشت


صورت زیبا واندام زیبا


دوام اوردن ارایش
پس از مالیدن کرم یت سابر مواد زیر ارایشی پایه ، که سیال ، مایع یا نیمه هستند یک دستمال کاغذی مرطوب را با سطع پوست تماس دهید ، به این ترتیب ، اولا ارایش اضافی از سطع پوست صورت پاک میشود و ثانیا ارایش شما بسیار بیشتر طول خواهد کشید و در این مدت و به سهولت پاک نخواهد شد .
طبیعی تر شدن و تداوم پودر بس از مالیدن پودر به صورت و گردن ، یک تکه پارچه ی نخی را چند بار تا بزنید، سپس انرا به مقدار کمی آب سرد یا تونیک صورت ملایم ، اغشته نمایید و به اهستگی با پوست تماس دهید . اینکار باعث میشود که اولا صورت شما حالت ماسک و مصنوعی نداشته باشد و ظاهر پودر کاملا طبیعی به نظر برسد و از سوی دیگر باعث ابقا و تداوم پودر میگردد و از پاک شدن آن جلوگیری مینماید.

طریقه صحیح مالیدن محلول ها
برایمالیدن مواد ارایشی که حالت مایع دارند بر روی پوست صورت باید ابتدا دستها را با آب و صابون بشویید سپس محلول مورد نظر را در کف دو دست بریزید و چند قطره آب سرد به ان بیفزاید سپس با کف دست مایع را به سطع پوست از پاین به بالا و از وسط صورت به سوی طرفین بمالید این محلول ها معمولا به عنوان پایه ی زیر ارایش به کار میروند به این ترتیب از پیدایش لک ها و جوشها ی پوستی و همچنین چین و چروک صورت جلوگیری میشود.

محو کردن مرز ارایش
پس از به کار بردن ماده ی ارایشی محلول بر روی صورت و پیش از پودر زدن بهتر است کمی کرم معمولی بر روی پوست ناحیه ای گردن و گلو بمالید به این ترتیب هنگامی که پودر میزنید خط ارایش در ناحیه ی گردن واضع نخواهد شد و ارایش حالت طبیعی تری پیدا میکند .

حمام شیر
یکی از راهای شاداب و جوان نگهداری پوست بدن آن است که هنگام استحمام تقریبا نیم لیتر شیر در وان حمام بریزید و مابقی حجم آن را از آب پر کنید و مدتی در ان دراز بکشید و پوست را ماساژ دهید

نرم و لطیف کردن پوست در حمام
یک کیسه ی کوچک از پارچه ی چیت تهیه کنید و آن را با بلغور ریز شد و یا جو پر کنید سپس درب آن را بدوزید آنگاه هنگام استحمام وقتی که وان را پر از آب کردید این کیسه را مدتی در آب بگذارید و آن را به دیوار ه ی وان بکشید به این ترتیب لعاب جو وارد آب میشود و پوست شمارا کاملا لطیف میکند این روش را به ویژه برای کسانی که پوستی حساس یا خشک دارند و پس از خروج از حمام دچار خارش بدن یا پوسته پوسته شدن پوست برخی نقاط بدن میشوند توصیه میکنیم .

پس از حروج از حمام
این روش هیچگونه هزینه ای بر نمیدارد ولی اثر چشمگیری دارد پس از خروج از حمام مقدار زیادی اب سرد را با دست به سراسر بدن به مدت چند دقیقه بپاشید به این ترتیب منافذ پوست بسته میشوند و از تبخیر آب و خشک شدن پوست که عارضه ی شایعی پس از استحمام است پیشگیری میشود آنگاه با یک حوله گرم بدن خود را مالش دهید تا جریان خون پوست بهبود یابد اگر طاقت آب سرد ندارید در ابتدا مقداری آب ولرم به بدن پاشیده و کم کم آب را سرد کنید .

رفع خستگی عظلات
برای رفع کوبیدگی و خستگی پس از یک روز سخت و پر کار کافی است برگهای سوزنی کاج و اسطو خودوس را در یک کیسه پارچه ای کوچک از جنس پارچه ی چیت بریزیدو درب آن را بدوزید و آن گاه آن را در وان اب داغ بیاندازید و یا هنگامی که زیر دوش آب داغ هستید آن را زیر آب داغ نگاه دارید موادی که در اثر گرمای آب از این گیاهان خارج میشود در پوست نفوذ کرده و با مکانیسمی باعث اسودگی تن و روان میشوند .

جلوگیری از پوسته ریزی
اگر قرار است به جایی که افتاب زیادی دارد مثلا ساحل دریا مسافرت کنید بهتر است از یک ماه قبل هر بار که به حمام میروید یک فنجان روغن بچه در وان بریزید این کار باعث نرمی و مقاومت پوست میشود و پوست را در برابر افتاب مقاوم میکند و به این ترتیب پوست در برابر افتاب نمیسوزد و پوسته پوسته نمیشود .

تقویت و رفع چربی اضافی پوست
اگر چربی پوست شما زیاد و موجب ناراحتی شما است هنگامی که به حمام میروید دو فنجان نمک دریا را در وان بریزید و خوب هم بزنید به این ترتیب هنگام استحمام احساس میکنید در آب دریا هستید و چربی اضافی پوست بر طرف میشود و نیز قوام پوست بیشتر میشود .

حمام به روش کلئوپاترا
اگر کاری که ملکه کلئوپاترا میکرد انجام دهید هنگام خروج از حمام احساس لطافت و رایحعی بی سابقه یی در پوست خواهید کرد .
برای این منظور یک فنجان شیر در وان بریزید و مابقی را از آب پر کنید و چند قطره ادوکلون مورد علاقه تان را نیز به آن بیفزایید .به این ترتیب پوست شما لطیف ، شاداب، سفید و معطر میشود .

ادوکلون پس از حمام
اگر بلافاصله پس از استحمام به هنگامی که بدن هنوز رطوبت دارد چند قطره ادوکلون به پوست بپاشید علاوه بر انکه تا مدت طولانی پوست خوشبو خواهد بود بسیار خنکی و اسودگی خواهید نمود زیرا ادوکلون به سرعت پوست را سرد میکند .