تبلیغات
وبلاگ کاملا علمی - فلزی كه آرامش می‌دهد
خواستن = توانستن

لیتیوم 20 سال پس از نخستین گزارش‌های جان.اف.كید، روانپزشك استرالیایی در مورد اثرات مثبت دارو سرانجام در سال 1970 از سوی اداره دارو و غذای ایالات متحده برای درمان شیدایی تایید گردید. این دارو برای درمان كوتاه‌‌مدت، درازمدت و درمان پیشگیرانه اختلال دوقطبی نوع I به كار می‌رود. همچنین این دارو به عنوان داروی كمكی در درمان اختلال افسردگی اساسی نیز به كار می‌رود. در این میان با آن كه لیتیوم اثرات مفیدی برای درمان این بیماری‌های روانپزشكی دارد دارای عوارضی است كه برخی از آنها می‌توانند خطرناك باشند و بیش از 80درصد بیمارانی كه لیتیوم مصرف می‌كنند دچار عوارض می‌شوند.

بنابراین بایستی از طریق پایش سطوح خونی لیتیوم خطر عوارض جانبی تقلیل یابد و در صورت بروز اثرات ناخواسته، با استفاده از مداخلات دارویی عوارض مزبور را خنثی كرد. آموزش بیماران می‌تواند در كاهش میزان بروز و شدت عوارض جانبی نقش مهمی ایفا كند.

بیماران تحت درمان با لیتیوم باید بدانند كه تغییرات آب و نمك بدن می‌تواند بر میزان دفع لیتیوم اثر گذاشته و سبب افزایش یا كاهش غلظت آن شود. مصرف مقادیر زیاد سدیم سبب كاهش غلظت لیتیوم می‌شود. از سوی دیگر دریافت مقادیر ناچیز سدیم (مانند برخی رژیم‌ها) می‌تواند غلظت این عنصر را تا حد سمی بالا ببرد. كاهش مایع بدن (مانند تعریق مفرط) نیز منجر به كم‌آبی بدن و مسمومیت با لیتیوم می‌شود. بیمار باید هرگاه دارویی توسط پزشك دیگری برایش تجویز می‌شود موضوع را اطلاع دهد، زیرا بسیاری از داروهای رایج بر غلظت لیتیوم تاثیر می‌گذارند.

مسمومیت با این عنصر یك فوریت طبی است و می‌تواند به صدمه دائم اعصاب و مرگ منتهی شود. نخستین نشانه‌ها و علائم مسمومیت با لیتیوم عبارتند از: از لرزش خشن، نارساگویی و بی‌تعادلی. علائم و نشانه‌های بعدی از این قرارند: اختلال هوشیاری، انقباضات دسته‌ای عضلات، تشنج و اغما. عوامل خطرساز عبارتند: از مصرف مقادیر بیشتر از میزان توصیه شده، اختلال كلیه، رژیم غذایی كم‌نمك یا تداخل دارویی و كم‌آبی بدن. افراد مسن نسبت به اثرات افزایش غلظت لیتیوم حساسیت بیشتری دارند. هر چه سطح لیتیوم بالاتر و مدت بالا بودن بیشتر باشد، علائم مسمومیت با لیتیوم نیز بدتر خواهد بود.

همچنین خانم‌ها توجه داشته باشند كه لیتیوم نباید در 3 ماهه اول بارداری مصرف شود، زیرا با خطر نقص جنینی همراه است.