تبلیغات
وبلاگ کاملا علمی - سلامت خود را از روی ناخن هایتان بسنجید
خواستن = توانستن
تا حالا با دقت به ناخن های خود نگاه کرده اید. بسیاری از اوقات این ناخن های ما هستند که ما را متوجه وجود بیماری در بدنمان می کنند. بله رنگ ناخن و زمینه آن می تواند انعکاس دهنده دامنه وسیعی از وضعیت های پزشکی باشد. بیماری های ریوی بیماری های قلبی و بسیاری از بیماری های دیگر سبب بروز تغییراتی در ناخن ها می شوند .
علائم هشدار دهنده برای خیلی دیگر از وضعیت های دیگر ، از هپاتیت تا بیماری قلبی، ممکن است در ناخن ها آشکار شوند، به گفته متخصصان انجمن پوست آمریکا “تغییرات در ناخن ها می تواند نشانه ای از یک بیماری موضعی مانند یک عفونت قارچی یا یک علامت از یک بیماری عمومی مانند لوپوس یا کم خونی باشد”،اگر یک فرد دارای کم خونی است با نگاه کردن به ناخن های او می توان متوجه شد که ناخن های رنگ پریده و سفید ممکن است بیانگر کمبود شمارش گلبول های قرمز خون همسان با کم خونی است.
یک کمبود آهن می تواند علت نازک بودن ناخن و مقعر شدن و داشتن لبه های برجسته باشد.
بیماری قلبی می تواند بستر ناخن را به رنگ قرمز در آورد. اختلالات وسواسی می تواند در ناخن ها نشان داده شود .
 اختلالات وسواس می تواند به وسیله ناخن جویدن و ناخن زدن مشاهده شود.حتی بیماری های شایع مانند بیماری تیروئید می تواند ایجاد تغییرات غیر طبیعی در بستر ناخن کند ، ایجاد ناخن های خشک، ترد و شکننده که به سادگی ترک می خورند و دو کپه می شوند.
10 علامت احتمالی از وضعیت های وخیمناخن های سفید بیماریهای کبدی ، مانند هپاتیت زرد،کلفت، با رشد کم بیماریهای ریوی ، مانند آمفیزم ناخن های زرد با کمی سرخ شدن در پایه دیابت نیم سفید، نیم صورتی بیماریهای کلیه بستر قرمز ناخن ها بیماری قلبی بستر ناخن رنگ پریده و سفید کم خونی سوراخ سوراخ شدن یا موج دار بودن سطح ناخن پسوریاس یا آرتریت التهابی چماقی شدن”افزایش بافت بدون درد اطراف انتهای ناخن ها ، یا وارونه شدن ناخن بیماری های ریوی خطوط قرمز نامنظم در پایه ناخن ها لوپوس یا بیماریهای بافت پیوندی خطوط تیره در زیر ناخن ملانوما ناخن های زردیکی از شایع ترین دلایل زرد شدن ناخن ها، عفونت قارچی است. 

چنانچه عفونت قارچی پیشرفت کند باعث بلند شدن ناخن از بستر و ضخیم شدن و خورد شدن لبه های ناخن می شود. در بعضی موارد نادر، ناخن های زرد می تواند نشان دهنده بیماری های جدی تری مانند بیماری تیروئید پیشرفته و یا پسوریازیس باشند.
ناخن های متمایل به آبیناخن هایی که دارای ته رنگ آبی هستند، نشان دهنده این هستند که بدن به مقدار کافی اکسیژن دریافت نمی کند. در واقع این حالت می تواند نشان دهنده یک عفونت در ریه مانند پنومونیا باشد.ناخن های با سطح نا هموارچنانچه سطح ناخن نا هموار و نقطه نقطه و موجدار شده است، مینواند یکی از نشانه های اولیه پسوریازیس و یا التهاب مفاصل باشد. پسوریازیس یک مشکل پوستی است که در ??% از موارد از ناخن ها شروع می شود.ناخن های ترک دار و شکنندهناخن های خشک و شکننده که به دفعات ترک می خورند، می توانند نشان دهنده بیماری های تیروئید باشند.
 ناخن های شکننده و تر کدار با نما و ته رنگ زرد، نشان دهنده عفونت قارچی ناخن ها هستند.ناخن با حاشیه و پوست اطراف پف کردهاگر پوست اطراف ناخن، قرمز شده و پف کرده است، نشان دهنده این است که شیار اطراف ناخن دچار التهاب شده است. این حالت می تواند نشان دهنده بیماری لوپوس و یا سایر بیماری های بافت همبندی باشد.خطوط سیاه زیر ناخنبه ناخن هایی که دارای خطوط سیاه هستند بایستی به سرعت رسیدگی شود. این خطوط سیاه معمولا نشانه ملانوما(خطرناک ترین نوع سرطان پوست) هستند.
تحلیل رفتن و کوتاه شدن ناخن هاگاز گرفتن ناخن ها ممکن است فقط یک عادت در بعضی افراد باشد، اما در بعضی موارد نشان دهنده اظطراب و استرس پایدار است که نیاز به مداخله پزشکی دارد. همچنین ممکن است نشانه اختلال روانی جبری-وسواسی باشد زمان مراجعه به پزشکخیلی از اختلالات شایع ناخن ریشه در عفونت های قارچی دارد، که می تواند باعث ایجاد ناخن های ترک خورده ، پوست انداخته و تغییر رنگ و زمینه شود. این عفونت ها اغلب به سختی درمان می شوند و نیاز به کمک تخصصی دارند، اگر نشانه ها پابرجا بود، بخصوص اگر ناخن ها شروع به کنده شدن کرد و یا همراه با درد و ورم بود، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.نکاتی در مورد داشتن ناخن های سالم و قویبرای قوی کردن ناخن های خود ، دوری از عفونت ها، و بهبود بخشیدن به ظاهر آنها، نکات زیر را انجام دهید:· ناخن های خود را تمیز و خشک نگه دارید.· از جویدن و کندن ناخن ها خودداری کنید.· همه روزه به ناخن های خود مرطوب کننده بزنید. کرم های حاوی اوره ، فسفولیپیدها، یا لاکتیک اسید می تواند کمک به پیشگیری از ترک خوردگی کند.· سوهان زدن ناخن ها را در یک جهت و کمی به سمت بالا انجام دهید ، تا اینکه سوهان کاری در یک نقطه.· لایه شاخی را بر ندارید یا آنقدر تمیز نکنید که به عمق زیر ناخن ها برسید، که منجر به عفونت شود.· از براق کننده های ناخن که حاوی استون و فرمالین است استفاده نکنید.·
 اگر مرتبا آرایش ناخن و مانیکور می کنید ، از وسایل شخصی خود استفاده کنید · اگر شما ناخن های مصنوعی دارید، مرتبا برای تغییر رنگ سبز چک کنید چرا که ممکن است علامتی از عفونت باکتریایی باشد.· رژیم غذایی سالمی را انتخاب کنید چرا که تغذیه نقش مهمی در سلامت ناخن ها دارد.در نهایت از پزشک خود بخواهید که در ویزیت بعدی نگاهی به ناخن های شما بیندازد .منبع:هلث‌دی