تبلیغات
وبلاگ کاملا علمی - اولین كار پس از سكته مغزی
خواستن = توانستن

http://www.iranvij.ir/upload/images/26mbdddwyx9mvj8wfrn5.jpgنخستین اقدام، تلفن كردن به اورژانس پیش بیمارستانی( تلفن 115) است، زیرا آن ها برای اندازه گیری قند خون و دادن اكسیژن به بیمار دارای امكانات لازم هستند.

نكته ی مهم بعدی، انتقال بیمار به مركز درمانی است كه دارای وسایل تشخیصی و درمانی كافی و لازم باشد تا بیمار نیازمند انتقال بین بیمارستانی نگردد، مثلا بیمارستان باید دارای دستگاه سی ‌تی ‌اسكن باشد.

بهتر است سنجش اشباع اكسیژن از طریق پایانه‌ های متصل شونده به بند انتهایی انگشت، برای بیمار انجام شود. اگر این وسیله در دسترس نبود، یا اشباع اكسیژن كمتر از 92 درصد بود، باید به بیمار اكسیژن داد.

بسیار دیده شده است كه پرسنل اورژانس یا همراهان بیمار، فشار خون او را اندازه گیری می كنند و با دیدن اعداد بالا، سریعا فشار بیمار را پایین می ‌آورند، در صورتی كه علت فشار بالا در افراد مبتلا به سكته مغزی، جبران كاهش خون‌ رسانی است. در این بیماران فشار درون مغز بالا می ‌رود و خون ‌رسانی در كل مغز كاهش می ‌یابد. بدن برای جبران این مساله، با افزایش دادن فشار خون بر مقاومت موجود غلبه می ‌كند. به همین دلیل، كاهش دادن فشار خون به این مكانیسم هوشمندانه ی بدن آسیب رسانده و مغز را درگیر كاهش خون ‌رسانی شدید می ‌كند.

استفاده از داروهای خود بیمار یا دارویی جدید نیز تا قبل از تایید تشخیص، ممنوع است.

برای تشخیص دقیق، بیمار نیازمند عكسبرداری از مغز به روش سی ‌تی ‌اسكن است. اگر در سی ‌تی ‌اسكن خون‌ ریزی وجود نداشته باشد، آسپیرین برای جلوگیری از بروز لخته ی مجدد در عروق مغزی تجویز می‌ شود.

بیمار به مصرف 325 میلی گرم آسپیرین در روز نیاز دارد كه از میزان مصرفی آسپیرین در سكته‌ های قلبی بیشتر است.

بیماران دیابتی نیز نیازمند كنترل قند خون در محدوده ی طبیعی هستند.

در بیمارانی كه دمای بدن شان بیشتر از 5/37 درجه سانتی ‌گراد می‌ شود، باید تب را كنترل كرد. افزایش دما با افزایش ناخوشی و مرگ بیمار همراه است.

در نظر داشته باشید تمام بیماران مبتلا به سكته‌ مغزی مستعد بروز تشنج نیستند و نیازی به درمان با داروهای ضد تشنج ندارند، مگر این ‌كه تشنج در آن ها بروز كند یا خون ریزی مغزی داشته باشند. در این شرایط برای پیشگیری از بروز تشنج، اقدام به تجویز فنی توئین می ‌كنند.

برای شروع غذا در این بیماران باید با رژیم مایعات شروع كرد. اگر پس از نوشیدن مایعات، علامتی از عدم تحمل غذا و بروز سرفه دیده نشد، می‌ توان رژیم غذایی جامد را شروع كرد.

برای دادن آسپیرین می ‌توان آن را با مربا مخلوط كرد و به بیمار داد تا قابل تحمل شود و برای بیمار، خطری در موقع بلع ایجاد نكند.

دكتر بهروز هاشمی - متخصص طب اورژانس