تبلیغات
وبلاگ کاملا علمی - عوامل موثر جذب افراد در برخورد اول
خواستن = توانستن
مطمئناً برای شما هم پیش آمده، افرادی را دیده اید که خیلی راحت با همه ارتباط برقرار می کنند، دوستان زیادی دارند و در روابط اجتماعی شان بسیار موفق اند و گاهی این موفقیت، راه را برای پیشرفت بیشتر در عرصه های مختلف باز می کند. تصوّر کنید توی ایستگاه اتوبوس نشسته اید، کسی که کنارتان نشسته، خیلی زود سر صحبت را باز می کند، مثلاً با این سوال: «خیلی مونده اتوبوس از راه برسه؟» و یا «چند دقیقه است شما منتظر اتوبوس هستید؟». تا این اندازه، شاید خیلی طبیعی باشد، اما اگر شخص با جمله ی دیگری مثل این: «وای ... امروز هوا خیلی گرمه!»، ادامه بدهد، دو ذهنیت متفاوت برای تان پیش می آید: این که او از اعتماد به نفس بالایی بر خوردار است یا به دنبال مقدمه ای برای یک ارتباط اجتماعی است. اگر شما، بین دوستان تان کسی را دارید که وی نیز دوستان زیادی دارد، هر جا که بروید، پیش بینی دیدن چهره ای آشنا، کاملاً طبیعی است. فراموش نکنیم که ما در عصری زندگی می کنیم که ارتباطات، تأثیر زیادی دارد و داشتن نفوذ در میان مردم، به ما کمک زیادی می کند. حال، جای این سوال است که: چه چیزهایی می تواند در ارتباطات ما موثر باشند؟ به راستی در اوّلین برخورد، چه چیزهایی موجب جذب افراد مورد خطاب و چه چیزهایی موجب دفع آنان می شود؟

1- به ظاهرتان توجه کنید!

ظاهر شما در ارتباط با دیگران، بی نهایت موثر است. شما هم بارها نظیر این جملات را به کار برده اید: «از ظاهرش معلومه که...»، «به تیپش می خوره که...»، « ظاهراً آدم...». این جملات(که شما هم در مکالمات روزمره ی، از آن استفاده می کنید)، نشان دهنده ی این است که ظاهر افراد، در برقراری ارتباط با دیگران، فوق العاده موثر است. البته نمی شود باطن انسان ها را از ظاهرشان فهمید و گاهی نیت انسان ها در قالب هیچ چیزی قرار نمی گیرد؛ اما فراموش نکنید که بخصوص در اوّلین ارتباط ها، شما نمی توانید به ذات آدم ها پی ببرید؛ پس مهم ترین، ابتدایی ترین و ساده ترین وسیله ای که برای شناخت به کار می رود و خیلی وقت ها هم کاملاً درست از آب در می آید، ظاهر افراد است. فکر نکنید که داشتن ظاهر آراسته، همیشه محتاج وضع مالی خوب است؛ نیاز نیست برای یک ظاهر خوب، خرج زیادی کنید. حتی شما با داشتن یک دست لباس مناسب، می توانید ظاهر آراسته ای داشته باشید. کشیدن یک اتو به لباس ها و شستن و تمیز نگاه داشتن آن ها، نیاز به هزینه ی چندانی ندارد و وقت زیادی هم از شما طلب نمی کند؛ امّا می تواند معجزه ای در ارتباط تان با دیگران به وجود بیاورد. به کفش هایتان هم توجه زیادی کنید، کشیدن یک دستمال خیس یا زدن واکس به کفش ها هم وقت زیادی از شما نمی گیرد؛ اما در آراسته بودن ظاهرتان کمک زیادی می کند. آخرین نتایج تحقیقات دانشمندان، نشان می دهد، افرادی که ظاهرشان برای شان مهم است، در اجتماع نیز از موفقیت بیشتری برخوردارند و بهتر می توانند به اهداف شان دست بیابند. فراموش نکنید که ما مسلمان هستیم و در تمامی روایات از ساده پوشی و در عین حال زیبا پوشی و تمیزی لباس پیامبر، سخنان زیادی گفته است. انتخاب زیبای پیامبر(ص) در رنگ های آرام بخش و در عین حال، شاد، پاکیزگی و تأکیدشان بر تمیزی، می تواند الگوی مناسبی برای همه ی افراد جامعه ی اسلامی بخصوص جوانان باشد. به یاد داشته باشید که منظور از ظاهر آراسته، این نیست که شما به دنبال«مد روز» باشید؛ متأسفانه مشکلی که این روزها جوانان را به شدت، مشغول خود کرده است. گاهی اوقات، زدن مدهای عجیب و غریب، نه تنها شما را برای رسیدن به هدف تان یاری نمی کند، بلکه از آن دور می کند.
تصوّر کنید که از شما برای مصاحبه دعوت شده است، این مصاحبه، بی نهایت حیاتی است؛ چرا که سرنوشت شغل مورد علاقه شما که علاوه ی برخورداری از حقوق و مزایای خوب، موقعیت اجتماعی مناسبی داشته و شما را نیز از نظر روانی ارضا می کند، در گرو آن است. حال اگر با لباس نامناسب، نوع مدل موهای عجیب و غریب مد روز، ظاهر شوید، چند درصد احتمال موفقیت را خواهید داد؟ هیچ گاه نمی توان با ظاهر یک مراسم جشن، در اداره، حاضر شد و یا بالعکس. این نکته که بدانید چه موقع، چگونه ظاهر شوید، اهمیت فوق العاده ای دارد. مطمئناً مردان موفق در عرصه های مختلف مانند سیاست، و تجارت و ... را دیده اید. آن ها همیشه ظاهری کاملاً آراسته و رسمی دارند، هیچ گاه سلاطین بی منازع تجارت را در لباس های تنگ یا شلوارهای جین ندیده اید، پس فراموش نکنید که در همه جای دنیا، ظاهری با وقار و آراسته و پاکیزه، خریداران بی شماری دارد!

2- صدای شما در ارتباط تان با دیگران موثر است

صدا، ابتدایی ترین وسیله برای بر قراری ارتباط با دیگران است. تاکنون به لحن صدای خود توجه کرده اید؟ صدای شما از دید دیگران چگونه است؟ وقتی با دیگران به طور حضوری و یا پای تلفن صحبت می کنید هنگامی که در یک نشست گروهی حضور دارید، یاد بگیرید از صدای تان به عنوان وسیله ای غنی و پر طنین استفاده نمایید. هم چنین بیاموزید تا با صدای تان توجه آن ها را جلب کنید و نگذارید، صدای تان سدی بر اعمال تان شود. صدای شما اصلی ترین وسیله برای ارسال پیام شما به حساب می آید و مانند وسیله ی نقلیه عمل می کند. تحقیقات نشان داده است، هنگامی که دیده نمی شوید، مثلاً وقتی با تلفن صحبت می کنید، 84 درصد از اعتباری که شما در گفتگو کسب می کنید، ناشی از تن صدا، زیروبم صدا و طنین صداست. ظرفیت انتقالی صدا خیلی بیش از آن چه که می پنداریم است. ما از تن صدای افرادی که از پشت تلفن می شنویم، در همان چند لحظه اول، می توانیم مسائل زیادی را استخراج کنیم. به افرادی که خوب آن ها را می شناسید، تلفن زده، به طرز الو گفتن آن ها توجه کنید. به احتمال قوی، با شنیدن همان یک کلمه می توانید حالت های آن ها را حدس بزنید. چهار بخش اصلی صدا عبارتند از: آرامش، تنفّس، بلندی و طنین صدا. هر یک از این اجزا را می توان به وسیله ی تمرین به گونه ای تغییر داد که بر اثر بخشی صدا افزوده شود. توجه داشته باشید که همه ی این اصول با یکدیگر در رابطه هستند، تا به صدا ویژگی خاصی بدهند. تنوع صوتی، روش موثری برای علاقمند کردن و درگیر شدن مخاطب به حساب می آید. صدای شما، باید بسته به نوع کلامی که می خواهید استفاده کنید، آهنگ مخصوص خود را داشته باشد. اگر تا کنون به سخنرانی های بزرگ توجه کرده باشید، می بینید که آهنگ صدا و کلام، بسته به موضوع سخنی که گفته می شود تغییر می کند. مثلاً در یک سخنرانی، کلمات، محکم، قاطع و بلند ادا می شوند؛ چرا که مثلاً می خواهد تا تأثیر شعاری که داده می شود به خوبی نمایان باشد. از سویی دیگر، نمی توان یک شعر یا قطعه ی لطیف ادبی را با همان لحن سخن قرائت نمود؛ چرا که آرامش در ادای کلمات را می طلبد.
کلمات را درست ادا کنید! فارسی، زبان شیرینی است که تلفظ کلمات آن، چندان مشکل نیست. این موضوع را به خاطر بسپارید که هر کلمه، ارزش خاص خود را دارد؛ پس سعی کنید که تمامی آن ها را درست ادا کنید. تلفظ اشتباه یک کلمه در جمع، ممکن است اسباب استهزا و ناراحتی شما را فراهم کند. نیمه بریده و تند، صحبت نکنید! تند صحبت کردن، اثر کلام شما را از بین می برد. کسی به دنبال شما نیست. با آرامش تمام، آن چه را که می خواهید، به مخاطب انتقال دهید؛ حتی اگر کمبود وقت داشته باشد. ادای پنج کلمه ی تاثیر گذار، بهتر از پانزده کلمه ی بدون تاثیر است(البته تند صحبت نکردن، به معنای کند صحبت کردن، تا جایی که حوصله ی مخاطب را سر ببرید نیست!). به هر کلام، آهنگ مخصوص خود را ببخشید.

3-لبخند بزن

در دنیای متمدّن و پر از هیاهوی امروز، داشتن چهره ای بشّاش و لبخندی زیبا بر لب، می تواند تأثیر معجزه آسایی داشته باشد، مطمئناً دیگران ترجیح می دهند تا با افرادی خوش بر خورد، معاشرت داشته باشند. چهره ای گرفته و عبوس، علاوه بر آن که روحیه ی خود شما را به شدت گریزان می کند، دیگران را از اطراف شما گریزان می نماید. یک لبخند ساده، هزینه ی چندانی ندارد، اما می تواند دوستان بسیار خوبی را برای شما پیدا کند. تحسین واقعی و صادقانه برای روحیه دادن به افراد، ارزش بسیار بالایی دارد. لبخند می تواند اوّلین گام برای رسیدن به این تحسین باشد و مهربانی و صمیمیت شما را به دیگران انتقال دهد. دین مبین اسلام و ائمه ی اطهار نیز بر این مورد، تأکید کرده اند و احادیثی نیز در این مورد وجود دارد. امام صادق(ع) می فرماید: «هر که به روی برادرش لبخند بزند، برایش حسنه ای خواهد بود»(1) (الکافی، جلد 2، ص 205). امام کاظم(ع) نیز در حدیث دیگری می فرماید: «مهر ورزی با مردم، نیمی از عقل است».(2)(تحف العقول، ص 403). در بر خوردهایتان همواره گشاده رو باشید. حتی لبخند می تواند روز خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد. به دیگران ثابت کنید که هر جا احتیاج به کمک دارند، حضور دارید. بدین ترتیب، به طور حتم، افراد مورد نظر، پذیرای شما خواهند شد.

4- وارد دنیای دیگران شوید

انسان ها در عین مشابهت های فراوانی که در عادت ها، رفتار و گفتارهای شان دارند، دنیایی کاملاً بیگانه و مختص خود را نیز در اختیار دارند. گاهی اوقات، ورود به این دنیا برای کسانی که از بیرون نظاره گرند، بسیار مشکل است. یکی دیگر از رمزهای ارتباط، ورود به آن است. مطمئناً شما نیز نظرات و دیدگاه های خاص خود را دارید؛ امّا فراموش نکنید که این، اجازه نمی دهد تا سایر دیدگاه ها را از یاد ببرید. با در نظر گرفتن دیدگاه ها و نظرات شخصی دیگران، شرایط آن ها را درک نمایید، علایق شخصی خود را کنار بگذارید و تمام فکر خود را متمرکز آن ها کنید. تصوّر کنید که اگر جای آن ها بودید، چه کاری انجام می دادید و یا این که عقیده ی شما چه بود؟ پس کار درست را که به سود آن هاست انجام دهید. محدود کردن دنیای ارتباط تان به آن چه تنها شما می پسندید، به سودتان نخواهد بود. برای مثال اگر شما از سبک کلاسیک در هنر، لذّت می برید، نمی توانید سایر افراد را به دلیل این که مثلاً سبک مورد علاقه ی شما را دوست ندارند، طرد کنید. اگر به علایق و انتظارات دیگران احترام بگذارید، اشتیاق آن ها برای نزدیک شدن به شما بیشتر می شود. همیشه به خاطر داشته باشید که مهم ترین عامل برای جذب دیگران، این نیست که چه قدر به اشخاص، نزدیک هستید و یا مثلاً رابطه ی خونی دارید، و یا این که کارهای چشمگیری انجام می دهید و چه کسی هستید. اگر رفتار شما برای دیگران، رضایت بخش نباشد، مسلّماً مومن نخواهید بود. امام علی(ع) می فرماید: «بر شما باد، ارتباط  و بخشش به یکدیگر و دوری گزیدن از جدایی و پشت کردن به یکدیگر!».(3) (نهج البلاغه، نامه ی 47).