تبلیغات
وبلاگ کاملا علمی - روزه در بهبود علایم سندرم روده تحریك‌پذیر موثر است
خواستن = توانستن
 روزه در بهبود علایم سندرم روده تحریك‌پذیر موثر است


یك جراح عمومی با اشاره به افزایش مراجعات در ماه مبارك رمضان بر اثر ابتلا به آپاندیست، علل بروز این عارضه را كم آبی عنوان كرد و گفت: كم آبی در طول روز به ویژه در ماه مبارك رمضان از طریق جذب آب محتویات روده بزرگ جبران می‌شود و این كم آبی روده بزرگ عاملی برای بروز آپاندیست به شمار می‌آید.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، دكتر بهزاد رحمانی، عضو كمیته اجرایی كنگره جراحان عمومی با توصیه به روزه‌داران مبنی بر نوشیدن مقادیر فراوان مایعات در فاصله افطار تا سحر با میزان كم نمك، گفت: تعریق یكی از روش‌های از دست دادن آب و املاح بدن است كه از آن به عنوان «دفع نامحسوس» یاد می‌شود.

وی كاهش فعالیت‌های غیرضروری روزه داران را در طول روز در جهت كاهش میزان تعریق روزانه لازم دانست و گفت: اغلب برنامه‌ریزی‌ها در ماه مبارك رمضان طوریست كه حداكثر فعالیت‌ها در فاصله افطار تا سحر انجام می‌شود كه این امر ساعت بیولوژیك بدن را مختل می‌كند.

این جراح عمومی با بیان اینكه میزان ترشح هورمون در بدن در اوقات مختلف از شبانه روز متفاوت است، گفت: میزان ترشح هورمون هنگام فعالیت و استراحت متفاوت است كه دستگاه گوارش نیز از این تغییرات تاثیر می‌پذیرد.

رحمانی با بیان اینكه توصیه پزشكان به مبتلایان زخم اثنی عشر استفاده از پنج وعده غذایی در طول شبانه روز است، گفت: روزه گرفتن برای مبتلایان به این بیماری‌ها مضر است.

وی روزه را برای بهبود علایم سندرم روده تحریك پذیر (IBS) سودمند دانست و ادامه داد: سندرم روده تحریك‌پذیر از شایع‌ترین بیماری‌های دستگاه گوارش است كه در ایران هم شیوع فراوانی دارد.

رحمانی استرس را عامل مهمی برای بروز سندرم روده تحریك‌پذیر دانست و گفت: علایم سندرم روده تحریك پذیر مانند نفخ شكم و سایر علایم گوارشی در افراد روزه دار تخفیف می‌یابد.

وی به بیماران مبتلا به سندرم روده تحریك پذیر توصیه كرد كه افطار را با مایعات گرم همراه با مختصری مواد شیرین آغاز و حداكثر با نان و پنیر ادامه دهند و وعده شام را 2 ساعت بعد صرف كنند.

این جراح عمومی با بیان اینكه استفاده از مواد حاوی قند با افت ناگهانی قند خون همراه است، تاكید كرد كه در ماه رمضان وعده شام باید حاوی مواد پروتئینی، مایعات، میوه و سبزیجات كافی باشد.

رحمانی با بیان اینكه موادقندی باید به وعده سحری اضافه شود بر حجم كم غذا و استفاده از كالری ماندگار برای روزه داران تاكید كرد.