تبلیغات
وبلاگ کاملا علمی - استرس، باعث مرگ زودهنگام می ‌شود
خواستن = توانستن

http://www.iranvij.ir/upload/images/intc9zsver6wec0w8iqv.jpgیك گروه از محققان روانشناس اعلام كردند: استرس، اضطراب و فقر در اوایل زندگی می ‌تواند باعث بروز بیماری طولانی و مرگ زودهنگام شود.

به گزارش بی ‌بی سی، تعدادی از تحقیقات نشانگر آن است كه استرس ‌های دوران كودكی ناشی از فقر و تجاوز به عنف می ‌تواند باعث بروز عوارض قلبی، تورم عروق و پیر‌شدن سریع سلول‌ های بدن شود. محققان آمریكایی می ‌گویند: تجارب نامطلوب اولیه در زندگی انسان می ‌تواند دوره ‌ای از بیماری طولانی مدت را در پی آورد. یك محقق انگلیسی نیز می ‌گوید: در نتیجه تحقیقات جدید شواهد بیشتری از تأثیر استرس در دوران كودكی بر جسم انسان به دست آمده است.

در یكی از موارد تحقیقی محققان دانشگاه پیتسبورگ ارتباط میان زندگی در فقر و علائم اولیه بروز عوارض قلبی در 200 نوجوان سالم را مورد بررسی قرار دادند. محققان در نتیجه ی تحقیقات خود متوجه شدند كه آن دسته از افرادی كه از خانواده‌ های فقیر‌تر هستند دارای شریان‌ های سفت ‌تر و فشار خون بالاتر هستند. نتیجه 2 آزمایش دیگر نیز نشان داد كه افراد دارای خانواده فقیر‌تر در بزرگسالی می ‌توانند از نظر اجتماعی تهدید محسوب شوند و خشونت و عصبانیت بیشتری در رفتار آن ها مشاهده می ‌شود. پروفسور كارن ماتیوز، محقق ارشد این تحقیق می‌ گوید: تحقیقات دیگری نیز كه در این زمینه انجام گرفته است، حكایت از آن دارد كه استرس دوران كودكی به عوارض قلبی می ‌انجامد.

استرس‌ های روانی مانند اضطراب و هیجان می‌ توانند تغییراتی را در بدن ایجاد كنند كه منجر به برخی اختلالات در عملكرد اعضای بدن شود، مانند تأثیر روی سیستم قلبی- عروقی كه در این مورد ثابت شده است كه این عامل می ‌تواند در برخی افراد در ابتلا به بیماری قلبی، افزایش كلسترول و سایر خطرات قلبی كمك كند. رابطه بین استرس و بیماری‌ های قلبی از مدت ‌ها پیش شناخته شده است.

اغلب محققان بر این باورند كه استرس یك ریسك فاكتور برای بیماری ‌های عروق كرونر و در نتیجه انفاركتوس حاد میوكارد است. به‌ طور كلی پیشرفت تكنولوژی و زندگی مدرن امروزی موجب تغییراتی در روش زندگی و شرایط اجتماعی وابسته به افزایش اختلالات استرسی و بیماری‌ های قلبی- عروقی شده است.

درست است كه پیشرفت تكنولوژی برای تشخیص و درمان و همچنین تغییرات در فاكتورهای خطرناك بیماری‌ های عروق كرونر می‌ تواند بیماری و مرگ ‌و‌ میر قلبی را كاهش دهد، اما مرگ‌ و ‌میر بیماری ‌های عروق كرونر با تظاهرات سندروم حاد عروق هنوز علت اصلی مرگ، هم در كشو‌رهای توسعه ‌یافته و هم در حال توسعه است. استرس‌ های روانی علاوه بر این كه یك فاكتور خطرناك برای عروق كرونر است، می ‌تواند موجب انفاركتوس حاد میوكارد، تاخیر در بهبود بیماری و عوارض آن در طول درمان و نگهداری بیمار شود.

بهترین استراتژی‌ ها برای مقابله با استرس شامل ایجاد تغییرات سالم در شیوه زندگی می ‌باشد به ‌صورتی ‌كه زمان بیشتری برای استراحت و آرامش اختصاص داده شود. مقدار مناسب ورزش در روز نیز به از بین بردن فشارهای روحی كمك كرده و باعث خواب عمیق ‌تر و با كیفیت ‌تر می‌ شود. داشتن یك رژیم غذایی سالم و خواب كافی در شب در كنترل استرس نقش مؤثری دارد.

هنگامی كه در خود استرس شدیدی احساس می ‌كنید، بهتر است به ‌طور فیزیكی خود را از محیط دور كنید. كمی قدم زده و نفسی تازه كنید. مدتی به محیطی رفته كه بتوانید فكر خود را از مسائل دغدغه ‌آور رها كنید. البته منظور این نیست كه كاملا میدان را خالی كنید، بلكه ترك موقعیت برای چند لحظه و مراجعت دوباره با فكری آزاد و تازه باعث رهایی از استرس و انجام بهتر كارها خواهد شد.

اگر در ترافیك خیابان گیر كرده باشید، ترك موقعیت مشكل به ‌نظر می ‌رسد. در این شرایط می ‌توانید با گوش كردن به رادیو و موزیك سعی كنید به یكی از خاطرات روزهای قبل یا برنامه ‌های آینده خود فكر كنید. بهتر است اگر صدای سایر اتومبیل ‌ها شما را آزار می ‌‌‌دهد پنجره‌ ها را بالا كشیده و بدانید كه با استرس و ناراحتی شما نه ترافیك كم خواهد شد و نه راه شما باز، كه زودتر به مقصد مورد نظر برسید. پس آرامش داشته باشید تا زمان هم راحت ‌تر بگذرد.